autor: Dorota Mejri
Na etapie wdrażania pracownika do nowych zadań rola lidera jest kluczowa. By zadbać o realizację celów potrzebujesz, żeby nowy pracownik nauczył się w jak najkrótszym czasie prawidłowo wykonywać swoją pracę. Jeśli zrobisz to w niewłaściwy sposób, to pracownik:
2. Nabędzie i utrwali złe nawyki, które trudno będzie potem zmienić,
Trainning Within Industry – krótka historia
Program rozwoju umiejętności przełożonych, powstał w latach 40 ubiegłego wieku. W związku z przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej, po ataku japońskiego lotnictwa na Pearl Harbour, przemysł stanął przed ogromnym wyzwaniem. Mężczyźni pojechali na wojnę, a potrzeby produkcyjne, szczególnie w przemyśle zbrojeniowym i jemu pokrewnych, gwałtownie wzrosły. W fabrykach zaczęto zatrudniać dużą ilość kobiet. Pojawiła się konieczność bardzo szybkiego wdrażania ich do nowej pracy a w związku z tym wdrożenia efektywnego instruktażu stanowiskowego.
Rząd USA powołał do życia Program TWI, który miał na celu opracowanie metod szkoleniowych, umożliwiających szybkie nabywanie umiejętności praktycznych niezbędnych w pracy w przemyśle. Projekt zakończył się sukcesem, ale po wojnie Stany Zjednoczone o nim zapomniały. Natomiast Japonia, która po zakończeniu II Wojny Światowej stanęła przed ogromnymi wyzwaniami gospodarczymi, wykorzystała TWI w swoich fabrykach, jak się później okazało, z bardzo dobrym skutkiem.
TWI przeżywa obecnie swój wielki powrót, a wiele przedsiębiorstw docenia jego walory praktyczne i dużą skuteczność rozwijaniu kompetencji pracowników produkcyjnych.
Kiedy pytam pracowników firm produkcyjnych, co najbardziej utrudnia im uczenie się nowej pracy najczęściej wymieniają:
1. Za dużo informacji na raz,
2. Niewłaściwy instruktaż,
3. Zbyt szybkie oczekiwanie samodzielności w wykonywaniu nowej pracy,
4. Stres, związany z wysokimi wymaganiami co do jakości i ilości na etapie wdrażania do nowej pracy
5. Brak wyznaczonej osoby do której można się zwrócić z pytaniem lub prośbą o wyjaśnienie wątpliwości.
Te wszystkie czynniki wpływają negatywnie na proces uczenia się.
W metodzie TWI, przywiązuje się dużą wagę to tego, żeby proces nauki przebiegał w sposób uporządkowany i przyniósł oczekiwany rezultat. Jest ona oparty na czterech krokach, z których każdy jest ważny i ma określony cel. Żeby instruowanie pracownika było skuteczne, trzeba je wykonywać skrupulatnie, nie pomijając żadnego punktu i żadnej wskazówki.
Poszczególne kroki TWI są przedstawione poniżej:
Krok 1 – Przygotuj ucznia
a. Stwórz swobodną atmosferę
b. Określ pracę
c. Dowiedz się, co uczeń już potrafi
d. Zainteresuj ucznia tym, czego będziesz go uczył
e. Ustaw ucznia w odpowiedniej pozycji
Krok 2 – Zaprezentuj pracę
a. Omów, zademonstruj i zilustruj Główne Kroki
b. Wykonaj pracę ponownie, podkreślając Wskazówki do każdego Głównego Kroku
c. Wykonaj pracę jeszcze raz, tym razem dodatkowo wyjaśniając Wskazówki do każdego Głównego Kroku.
Instruuj jasno, dokładnie i cierpliwie, ale nie podawaj więcej informacji, niż uczeń jest w stanie opanować za jednym razem
Krok 3 – Sprawdź ucznia
a. Uczeń wykonuje pracę w milczeniu – popraw błędy
b. Uczeń wykonuje pracę – podkreśla Główne Kroki
c. Uczeń wykonuje pracę – podkreśla Wskazówki.
d. Uczeń wykonuje pracę – wyjaśnia Wskazówki.
Miej pewność, że pracownik wszystko zrozumiał. Kontynuuj, aż będziesz miał pewność, że uczeń rozumie
KROK 4. Nadzoruj do uzyskania samodzielności
a. Pozostaw ucznia samego
b. Wskaż do kogo ma się udać po pomoc
c. Sprawdzaj często
d. Zachęcaj do zadawania pytań. Stopniowo zmniejszaj nadzór.
JEŚLI PRACOWNIK SIĘ NIE NAUCZYŁ, TO OZNACZA, ŻE INSTRUKTOR GO NIE NAUCZYŁ.
Przygotowanie pracownika do nauki nowego zadania
Dlaczego warto zadbać o przygotowanie pracownika do nauki nowego zadania? Po pierwsze dlatego, że skuteczność nauki zależy między innymi od tego, jak pracownik się czuje w momencie jej rozpoczęcia. Jeśli jest zestresowany, zmęczony lub zniechęcony to nie będzie ona tak skuteczna jak wtedy, kiedy czuje się swobodnie, jest wypoczęty i nie obawia się instruktora. Podobnie się dzieje, kiedy pracownik nie bardzo widzi sens swojej pracy, albo ma poważne obawy, co do swoich kompetencji.
Aby przygotować pracownika do nauki nowego zadania, zadbaj o następujące czynniki:
Stwórz przyjazną atmosferę. Zapewnij odpowiednie warunki do tego, żeby nowy pracownik czuł się komfortowo i bezpiecznie w czasie nauki. Stworzenie swobodnej atmosfery, polega przede wszystkim na ludzkim zainteresowaniu się człowiekiem, który dołącza do zespołu. Warto zadać mu pytanie o to jak się czuje w nowej sytuacji i okazać zrozumienie dla jego obaw: Np. „Pierwsze kroki zawsze są trudne, ale z czasem będzie Ci coraz łatwiej i pamiętaj, że możesz liczyć na moją pomoc i wsparcie”.
Określ pracę, którą nowy pracownik ma wykonywać.
Upewnij się, czy pracownik dobrze rozumie to, co ma robić. Służy temu już samo nazwanie pracy (np. wykonanie pokrowca na oparcie fotela). Jeszcze lepszy rezultat osiągniemy, kiedy zaprezentujemy nowemu pracownikowi przykładowy wyrób, będący rezultatem tej pracy.
Sprawdź, co pracownik już potrafi zrobić.
Zapytaj, czy pracownik wykonywał już kiedyś takie lub podobne zadania. Porównanie pracy, której pracownik ma się nauczyć z tym co już umie, pozwoli mu poczuć się bardziej komfortowo i zwiększa jego pewność siebie. Przekłada się to na efektywność procesu uczenia się.
Wyjaśnij jaki jest sens danej pracy, dlaczego jest tak ważna, gdzie i kto używa wytwarzanych dóbr lub usługi. Ludzie lubią wiedzieć, że to co robią ma znaczenie i przyczynia się uzyskania jakiejś konkretnej wartości dla firmy i dla klienta.
W czasie nauki zadbaj o to, żeby pracownik stał we właściwym miejscu (najlepiej za ramieniem instruktora). Pozwala to uniknąć efektu lustrzanego odbicia, kiedy pracownik uczy się kolejnych czynności w sposób odwrotny do prawidłowego.
Te wszystkie czynności powinny być wykonane zanim jeszcze rozpoczniesz właściwą naukę pracy na stanowisku.
Wdrażanie pracownika nie może się odbywać byle jak, na szybko, pomiędzy usuwaniem awarii a sprawdzaniem stopnia realizacji celów produkcyjnych. To bardzo ważny proces, dlatego powinieneś go zaplanować i wykonać z należytą starannością.
Źródło: Podręcznik TWI – doskonalenie niezbędnych umiejętności przełożonych. Patrick Graupp, Robert J. Wrona
Dorota Mejri „Mistrz, brygadzista, lider – szefowie pierwszej linii. Miękki poradnik dla zarządzających produkcją”
Najnowsze komentarze