
PRZYWÓDZTWO W ŚWIECIE VUCA
autor: Dorota Mejri
Zacznijmy od tego, że w świecie VUCA nic nie jest pewne. Świat VUCA bawi się suspensem, a czarne łabędzie, symbole nieprzewidzianych kryzysów, potrafią przybrać najbardziej wymyślne formy. Może to być zamach terrorystyczny, brexit, kryzys klimatyczny lub epidemia.
Biorąc pod uwagę fakt, że świat zmienia się bardzo szybko, można powiedzieć, że akronim VUCA – Volatile (niestabilny), Uncertain (niepewny), Complex (złożony) i Ambiguous (niejednoznaczny), powstał w czasach nieomalże zamierzchłych. Amerykańscy żołnierze posługiwali się nim, aby opisać sytuację geopolityczną po zakończeniu zimnej wojny już w 1987 r. Zainteresowano się nim ponownie zaraz po zamachu na World Trade Center w 2001 i od tamtego czasu zagościł na stałe także w świecie biznesu. Może dlatego, że idealnie opisuje wyzwania, przed jakimi stoją współcześni liderzy, ich zespoły i całe organizacje. Jest też doskonałym punktem wyjścia to tego, aby przyjrzeć się kompetencjom liderskim, które warto rozwijać. Myślę, że oprócz tych ważkich powodów nie bez znaczenia jest fakt, że akronim VUCA brzmi atrakcyjnie i intrygująco.
Rzeczywistość oglądana przez soczewki VUCA wymaga od liderów wysokich i z całą pewnością szerokich kompetencji w obszarze zarządzania zmianą. Lider, który ma szanse odnaleźć się w rzeczywistości VUCA, to człowiek zainteresowany samorozwojem, pogłębianiem swojej świadomości, posiadający wysokie kompetencje społeczne i inteligencję emocjonalną.
Według Boba Johansena odpowiedzią na wyzwania VUCA są kompetencje VUCA, czyli odpowiednio:
Zmienność (Volatility) – Wizja (Vision)
-
Niepewność (Uncertain) – Zrozumienie (Understanding)
Złożoność (Complex) – Jasność (Clarity)
Niejednoznaczność (Ambiguous) – Zwinność (Agility)
Volatility vs. Vision
Zmiany, coraz częściej przypominają gwałtowne turbulencje. Dobrym przykładem jest tutaj obecna epidemia koronawirusa. Oznacza to, że długoterminowe planowanie nie ma już racji bytu, ponieważ w każdej chwili mogą się zdarzyć niespodziewany kryzysy, które sprawią, że nasze plany staną się bardzo szybko nieaktualne.
Żeby nie błądzić po omacku, organizacje potrzebują jednak jasnej wizji i systemu wartości, które pomogą utrzymać właściwy kurs, pomimo zmieniających się okoliczności. To nad umiejętnością tworzenia wizji i budowania kultury organizacyjnej opartej na właściwych wartościach powinien pracować lider w świecie VUCA.
Uncertain vs. Understanding
Kluczem w radzeniu sobie z niepewnością jest szukanie dróg i sposobów na lepsze poznanie i zrozumienie rzeczywistości oraz jej wpływu na ludzi i organizacje.
Dlatego na czele niezbędnych kompetencji liderskich w świecie VUCA stoją umiejętności komunikacyjne, zdolność do zadawania pytań i uważne słuchanie.
„Pytania niezadane to drzwi nieotworzone. Każde niezadane pytanie niesie ze sobą potencjalny kryzys” pisze w swojej książce „Myślenie pytaniami” Marilee Adams. Dlatego skuteczni liderzy zadają właściwe pytania i uważnie słuchają odpowiedzi. Weryfikują przekonania, które ich ograniczają i pracują nad zmianą nawyków, które im nie służą.
Complex vs.Clarity
W złożonej rzeczywistości nie jest łatwo dotrzeć do przyczyn źródłowych problemów. Rożne czynniki nakładają się na siebie zaciemniając obraz sytuacji. Dlatego tak ważne jest zadbanie o jasność i prostotę wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Wprowadzanie jasnego systemu zarządzania w firmie, rzetelnie opisane zadania, procedury i procesy, pomagają ludziom sprawować kontrolę w swoich obszarach wpływu.
Otwarta komunikacja, informacja zwrotna, budowanie zaufania i wysokiej jakości praca zespołowa (radzenie sobie z dysfunkcjami pracy zespołowej) to odpowiedzi na problemy związane ze złożonością.
Ambiguous vs.Agility
W świecie pełnym niejednoznaczności, gdzie ścierają się poglądy na to co jest prawdą a co nie, pojęcia mają wiele znaczeń, a ich interpretacja jest utrudniona z powodu braku wiedzy i doświadczenia, nie jest łatwo podejmować decyzję. Dlatego liderzy muszą być gotowi do podejmowania ryzyka. Zwinność (elastyczność), oznacza stawianie hipotez, gotowość do eksperymentów, podejmowania prób i sprawdzania czy działanie przynosi oczekiwany rezultat. To pozwala na bieżąco korygować plany i działania.
W sytuacji niejednoznaczności często to właśnie rezultat podjętego działania weryfikuje prawdziwość hipotezy. Wymaga to odwagi, podejmowania ryzyka i brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Na zakończenie jeszcze mała refleksja natury filozoficznej. Kiedy myślę o rzeczywistości VUCA, przypomina mi się pewne stwierdzenie, które pojawiło się w tytule artykułu.
„Obyś żył w ciekawych czasach”
Podobno to starożytne chińskie przysłowie nie jest ani chińskie, ani nie jest życzeniem nadejścia dobrych czasów, lecz mocnym przekleństwem, złowieszczym komentarzem do tego, co się dzieje tu i teraz. Fraza ta została użyta w 1898 r. przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w kontekście nieuchronnej wojny o wpływy kolonialne w Afryce Południowej, a szczególnie o znajdujące się tam bogate złoża diamentów. Brzmiała mniej więcej tak:
„Zgodzicie się, że żyjemy w ciekawych czasach? (…) nie pamiętam czasów, kiedy dzień po dniu, dostarczano nam nowych powodów do obaw”.
I jak tu się nie zgodzić z pytaniem postawionym ponad 120 lat temu?
Dlatego ja życzę Wam przewrotnie: „Obyście żyli w nudnych czasach”, licząc na właściwe zrozumienie mojej intencji
Najnowsze komentarze